Sport łuczniczy jako aktywność fizyczna osób niepełnosprawnych.

Polski Związek Łuczniczy zachęca osoby niepełnosprawne do brania udziału w łuczniczych zawodach sportowych w celu zapoznania się z pięknem tego sportu. Sportu jakby specjalnie wymyślonego dla osób niepełnosprawnych, który rekreacyjnie można uprawiać do późnych lat starości. Zawodnicy niepełnosprawni, u których życie zmieniło się przez wypadek lub chorobę są przykładem, co można osiągnąć znajdując sobie nową ścieżkę w życiu, zarówno w zakresie sportu jak i niezależności osobistej.

Łucznictwo jest dyscypliną, której walory zostały w naszym kraju już wcześniej dostrzeżone przez struktury PZSN Start i FAR, w których zajęcia z łucznictwa są jedną z podstawowych form aktywizacji ruchowej. Jak dotąd jedyną organizacją propagującą sportowe łucznictwo niepełnosprawnych było ogólnopolskie zrzeszenie klubów Start, ale w ostatnich 10 latach w tym środowisku pojawiło się tylko 4-5 nowych twarzy. Pragnąc zwiększyć ilość łuczników niepełnosprawnych w Polsce, od 2014 roku PZŁucz rozpoczyna akcję szukania potencjalnych adeptów łucznictwa we wszystkich środowiskach i klubach prowadzących sekcje łucznicze. Świat łuczników jest nowym odkryciem dla możliwości przeciętnego inwalidy, będącego przeważnie uwięzionym w ramach swojego mikroświata. Łucznictwo jest też jednym ze sposobów rekreacyjnego spędzania czasu pozwalającym na rehabilitację ruchową, relaks i odprężenie.

Łucznictwo łucznictwu nierówne. Mamy łucznictwo sportowe, jak i rekreacyjne, łucznictwo klasyczne i bloczkowe, które jest jakby specjalnie wynalezione na potrzeby osób niepełnosprawnych. Łucznictwo nie jest sportem dla wybranych. Łucznictwo jest demokratyczne, z łuku każdy może strzelać, może strzelać wyczynowo lub hobbystycznie. Uprawianie łucznictwa dostarcza wiele satysfakcji i stwarza możliwości uczestniczenia w imprezach rekreacyjnych, zawodach niepełnosprawnych, ogólnopolskich wyczynowych PZŁucz jak i światowych imprezach Para-Archery i World Archery. Wszystko zależy od reprezentowanego poziomu sportowego.

Poprzez uprawianie sportu (szczególnie na poziomie światowym) osoby niepełnosprawne stają się awangardą swojego środowiska i realizują zmiany w wizerunku inwalidy w odczuciach społeczeństwa, a tym samym zmieniają na korzyść zły stereotyp, jaki się stworzył przez wiele lat ukrywania tego środowiska przed społeczeństwem. W obecnych czasach na szczęście to już się zmienia i osoby niepełnosprawne mogą realizować osobiste ambicje i cele. Sukcesy sportowe w postaci medali paraolimpijskich i medali mistrzostw świata łuczników niepełnosprawnych takich jak: Małgorzata i Ryszard Olejnikowie, Alicja Bukańska, Tomasz Leżański czy aktualnie strzelająca (nr 1 w rankingach kobiet PA) Milena Olszewska są bardzo dobrym przykładem dla potencjalnych łuczników żeby skierowali swoje zainteresowania w stronę łucznictwa. Polski Związek Łuczniczy zachęca i zapewnia wszystkich, że warto.

(…) nie jest sztuką osiągnąć wielki wynik, będąc młodym, silnym i bogatym, ale zrobić to samo, nie mając np. nogi i wszystko inne przeciw sobie, to jest dopiero wyczyn (…)

Łucznictwo na pierwszy rzut oka może wydać się dyscypliną monotonną i dość łatwą. Daje się czasami słyszeć opinie, że nie trzeba być Robin Hoodem, żeby trafić strzałą w tarczę. Rzeczywiście, lepiej nie być legendarnym łucznikiem ze średniowiecza. Taki Robin Hood, jakiego pokazują filmy, rodem z Hollywood, mógłby nie sprawdzić się we współczesnych zawodach łuczniczych. Obecnie łucznictwo jest sportem niezwykle wyrafinowanym i wymaga przede wszystkim dobrego opanowania techniki. Nie można też zapomnieć, że liczy się także siła. Sportowiec podczas zawodów FITA oddaje 144 strzały z 20-kilogramowego (w naciągu) łuku, co jest równoznaczne z przeniesieniem w sumie ponad 3 ton! Dodatkowo pokonuje się dystans (przy pełnej rundzie 1440) około 5 kilometrów. Co by nie mówić i choćby różnie postrzegać łucznictwo, to ukończenie takich zawodów przez osobę niepełnosprawną z porażeniami nóg czy kręgosłupa jest naprawdę dużym wyzwaniem.

Żeby wziąć udział w zawodach łuczniczych jako zawodnik niepełnosprawny trzeba mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawnośc (narząd ruchu), licencje PZŁucz oraz aktualne sportowe badania lekarskie. Przynależność klubowa nie ma znaczenia.

Trener Kadry Narodowej Łuczników Niepełnosprawnych
Ryszard Bukański
www.burykot.gorzow.pl

Centrum Łucznicze HMA

logo uks ameoli 360

Zapraszamy do nowootwartego Centrum Łuczniczego HMA mieszczącego się w Świebodzicach na Hali Sportowo Widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6.
Chcemy, żeby nasz Centrum Łucznicze łączyło wszystkich pasjonatów łucznictwa - w każdej jego postaci: łucznictwo sportowe, terenowe, compund, historyczne/tradycyjne, kyudo itp.
Dysponujemy obiektem treningowym wyposażonym w profesjonalne maty łucznicze oraz posiadającym nowoczesne zaplecze jak szatnie, prysznice.
Posiadamy sprzęt łuczniczy dostosowany do każdych umiejętności i wieku.
Zapraszamy każdego kto tylko będzie chciał spróbować swoich sił na torach łuczniczych z łukiem w ręku.
Zapewniamy znakomitą atmosferę!!!

ZAPRASZAMY

Centrum.HMA.com.pl

Inauguracja

Partner Centrum HMA

Polecamy

luksport-partner

PP 2018

HMDSL 2018

MTŁ 2017

HMDSL 2017

Partenrzy

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo

Instagram

Treningi

plan treningow

Informuję, że od dnia 14.10.2019 przenosimy treningi na hale OSIR w Świebodzicach

Poniedziałek

17:30 - 19:00

Środa

17:30 - 19:00